![reklama](http://www.programosy.pl/images/reklama_forum1.png)
Kondensatory wylały?
Płyta do wymiany?...
NIE
Wymień je sam!
Spis treści:
1. Objawy
2. Przygotowanie potrzebnych rzeczy
3. Działania
1. Objawy
Bardzo częstym objawem wadliwych kondensatorów jest samoistne restartowanie komputera spowodowane spadkiem/wzrostem napięcia. Możemy to sprawdzić w EVEREST Home Edition 2.20 w zakładce Komputer - Czujnik. Jednak jeżeli chcemy być pewni jak wyglądają napięcia w naszym komputerze, należy je sprawdzić multimetrem. Jeżeli napięcia "skaczą" - znaczy, że coś jest nie tak z naszym zasilaczem (jest uszkodzony, lub nie może podołac naszej konfiguracji sprzętowej). To jest pretekst aby "otworzyć" komputer, obejrzeć płytę główną i przyjrzeć się kondensatorom.
![Image](http://www.muenchen-surf.de/christofori/pics/kondensator.jpg)
Zdjęcie nie należy do mnie - stanowi wyłącznie przykład!
Jeżeli któryś z kondensatorów jest wypukły,napuchnięty lub po prostu wygląda jak rozlana bateria, masz pewność, że trzeba je wymienić.
2. Przygotowanie potrzebnych rzeczy
Zacznijmy od kondensatorów. Na boku każdego kondensatora jest wypisana symbolika: pojemność i napięcie. To są kluczowe rzeczy aby kupić odpowiednie kondensatory. Spisujemy wartości i szukamy np. na allegro, w sklepach internetowych, lub po prostu idziemy do sklepu w mieście.
Oto kilka sklepów on-line:
Inter-chip - sprzedaż wysyłkowa oraz sklep w Olsztynie
ATV - znany sklep wysyłkowy i sklep firmowy w Warszawie
i oczywiście allegro gdzie można znaleźć paczki do odpowiedniej płyty głównej.
http://allegro.pl/listing/showcat.php?category=27746&from_showcat=1&id=4230
UWAGA! jeżeli znajdziemy tylko 1 lub 2 uszkodzone kondensatory z grupy, bez względu na stan techniczny pozostałych wymieniamy cały rząd - serie.
Aby odlutować i przylutować kolejno stare i nowe kondensatory trzeba się zaopatrzyć (oczywiście jak ktoś nie posiada) w:
- Lutownicę o cienkim grocie + spoiwo lutownicze. [czy będzie to kolbowa czy pistoletowa - zależy od waszego gustu, przyzwyczajenia]
![Image](http://up.programosy.pl/foto/lut.png)
- Odsysacz [może być elektryczny albo sprężynowy]
![Image](http://up.programosy.pl/foto/odsysacz.png)
- Miernik uniwersalny z omomierzem - nie wiem czy są bez tej funkcji
![Very Happy :D](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Image](http://up.programosy.pl/foto/miernik.png)
3. Działania.
Na początek wyjmujemy z płyty głównej wszystkie podzespoły bazowe, [ew. może zostać procesor z układem chłodzenia jeżeli nie blokuje dostępu do kondensatorów] oraz wszystkie urządzenia w gniazdach PCI-E, AGP itd.. Następnie wykręcamy płytę z obudowy i kładziemy ją na stole operacyjnym. Zaczynamy zabieg!
UWAGA! Zapamiętaj położenie + i - !!!
Ostrożnie odlutowawszy każdy kondensator nie zapominając o odessaniu zbędnego spoiwa, które może uszkodzić płytę cienkim drucikiem, wykałaczką lub innym niezidentyfikowanym obiektem o podobnym kształcie, czyścimy otworki i pojedynczo przylutowujemy nowe kondensatory zgonie z oznaczeniami (+i-, jeżeli producent nie oznaczył nam tego, należy sprawdzić to omomierzem - czyli miernikiem), w mniej więcej takiej samej odległości od płyty jak inne. Po przylutowaniu kondensatora obcinamy nadmiar nóżek - aby nie wystawały z płyty. Czynność powtarzamy, aż zabraknie nam kondensatorów - czyli jak przylutujemy wszystkie.
I to koniec naszej operacji. Jeżeli teraz problem będzie się powtarzał to już inna bajka... może zasilacz, wirus?? ... ale gdy kondensator jest nawet lekko uszkodzony należy go wymienić - więc na pewno nie zaszkodzisz!
Najczęściej przyczyną uszkodzonych kondensatorów jest kiepski zasilacz - także jeżeli mamy niemarkowy/tani zasilacz wymiana ich może nie rozwiązać problemów z komputerem, lub być tylko rozwiązaniem tymczasowym - aż zasilacz nie spali np. całego komputera.
Poradnik napisany dla użytkowników m.in. programosy.pl przez dj_disc vel espey.
Wszelkie... itd.
Pozdrawiam.
Edit
Poprawki wprowadził Mike013
Pochwały przyznane za posta: 8