![reklama](http://www.programosy.pl/images/reklama_forum1.png)
Zaczynamy od wyboru zdjęcia. Wstawiamy je do kolejnych pięciu slajdów. W moim przykładzie rozmiar zdjęcia ustawiłem na 90%. Czas każdego ze slajdów wynosi 4 sekundy, a czas każdego przejścia – 1 sekunda.
Slajd 1
Przestąpimy teraz do ustawień poszczególnych slajdów. W pierwszym slajdzie umieścimy nasze zdjęcie w tradycyjnej białej ramce. Dwukrotnie klikamy na slajd otwierając okno Slide Options (Opcje slajdu) i przechodzimy do zakładki Layers (Warstwy), a w niej do karty Editing (Edycja).
Zaznaczamy teraz pole [OFF] w panelu Outline (Obramowanie), ustawiamy kolor biały, a wielkość (Size) na 5.
Aby ustawić kolor klikamy przycisk Set (Ustaw).
Pamiętajmy, że ProShow Producer domyślnie tworzy ramkę z lekko zaokrąglonymi rogami.
Slajd 2
Na drugim slajdzie umieścimy białą ramkę przy użyciu opcji Vignette (Winieta). W przeciwieństwie do funkcji Outline, używając winiety mamy o wiele więcej możliwości. Pamiętajmy, że po użyciu opcji Vignette, ProShow Producer zmniejsza rozmiar oryginalnego zdjęcia do tworzonego efektu. Tak więc, im większy rozmiar winiety, tym więcej obrazu zostaje "obcięte".
Podobnie, jak w pierwszym slajdzie przechodzimy do karty Editing (Edycja). W panelu Editing Tools (Narzędzia edycyjne) zaznaczamy pole wyboru Vignette, a następnie klikamy przcisk Vignette, by otworzyć okno edycyjne winiety.
W otwartym oknie po lewej stronie znajduje się nasze zdjęcie, a po prawej dostępne opcje ustawień zgrupowane w kilku panelach. Zapoznajcie się z poszczególnymi opcjami rozwijalnych list panelu Vignette Type (Typ wieniety). Będzie to procentować w łatwiejszym doborze przyszłych możliwości. Teraz pozostaje ustawić wszystkie zmienne dokładnie tak, jak na zrzucie poniżej.
Zauważcie, jak zmienia się zdjęcie w lewej części okna. Jeśli wszystko jest poprawne klikamy przycisk [OK].
Slajd 3
Otwieramy okno Slide Options dla trzeciego slajdu i również przechodzimy do karty Editing. Tu również zaznaczamy pole wyboru winiety i klikamy przycisk Vignette. Zrobimy teraz winietę z zaokrąglonymi rogami. W panelu Vignette Typ (Typ winiety) ustawienia Shape (Kształt) i Type (Typ) pozostawiamy takie same, jak w slajdzie drugim. Teraz ustawmy Vignette Size (Rozmiar winiety) na 10, Border Size (Rozmiar ramki) na 0, a Corner Size (Wielkość narożnika) na 5. Opcje Fill Corners (Wypełnij narożniki) i Solid Borders (Jednolite krawędzie) pozostawiamy wyłączone.
Wszystko zatwierdzamy klikając [OK].
Slajd 4
Otwieramy okno Slide Options dla czwartego slajdu i przechodzimy do karty Edycja tak, jak poprzednio. Zaznaczamy opcję winiety i klikamy przycisk Vignette. Utworzymy teraz standardowo wyglądającą winietę z przezroczystym tłem. Skopiujcie wszystkie ustawienie zgodnie z poniższym rysunkiem. Zwróćcie uwagę, że w panelu Vignette Type (Typ winiety) zmieniłem ustawienie Type (Typ) na Transparent, czyli przezroczystość.
Zmiany zatwierdzamy klikając przycisk [OK].
Slajd 5
Tak jak poprzednio otwieramy okno Slide Options i przechodzimy do karty Editing. Ponownie otwieramy okno winiety klikając przycisk Vignette w panelu Editing Tools. W naszym ostatnim przykładzie utworzymy eliptyczną winietę z pełnego koloru. Skopiujcie ustawienia zgodnie z zamieszczonym poniżej zrzutem i zatwierdźcie zmiany klikając przycisk [OK].
Po ustawieniu ramek w każdym slajdzie, wasza lista slajdów powinna wyglądać następująco:
Teraz, gdy poznaliście możliwości dostępne dla dodawania ramek przy użyciu Vignette Options (Opcje winiety), możecie poeksperymentować i stworzyć inne efekty.
Autor postu otrzymał pochwałę