![reklama](http://www.programosy.pl/images/reklama_forum1.png)
Farbar Recovery Scan Tool został wykonany tak, aby być możliwie maksymalnie "user-friendly". Jego prostota jest, z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, jego największą zaletą. Został przygotowany do pracy spod działającego systemu Windows, ale jego największą zaletą (z punktu widzenia osób pomagających) jest możliwość pracy i generowania raportu przy niestartującym systemie Windows - zarówno spod środowiska PE, jak i RC czy RE.
Ogólne informacje o programie
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
- FRST.exe dla platform 32-bitowych - XP, Vista, 7
- FRST64.exe dla platform 64-bitowych - Vista, 7, 8
FRST64 nie obsługuje platformy 64-bitowej w przypadku systemu Windows XP!
Jeśli nie jesteś pewny, czy posiadasz wersję 32- czy 64-bitową, zawsze możesz pobrać obydwie i podjąć próbę ich uruchomienia. Uruchomi się tylko jedna z nich, w zależności od architektury systemu i to będzie ta właściwa.
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
Jak wygenerować raport z programu FRST?
Użytkownik uprzejmie poproszony jest o pobranie narzędzia i zapisanie go na pulpicie. Ułatwia to pracę, ponieważ potem nie trzeba szukać narzędzia po wszystkich folderach, poza tym plik skryptu musi być zapisany w tej samej lokalizacji co aplikacja, aby jego wykonanie było skuteczne.
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
Narzędzie uruchamiamy przez prawoklik na ikonie i wybór opcji Uruchom jako Administrator, zaś użytkownicy systemu XP zwyczajnie z dwukliku.
Należy zaakceptować licencję programu, mówiącą o tym, że program dostarczony jest na zasadzie "tak jak jest", a uruchamia się go na własne ryzyko.
Pamiętać należy jednak, że podczas skanowania nie ma możliwości, aby systemowi coś się stało - FRST jedynie listuje odpowiednie składniki systemu, nie przeprowadzając żadnych inwazyjnych działań.
Jeśli jest to pierwsze uruchomienie FRST, opcja Addition.txy będzie domyślnie zaznaczona. Dodatkowo zaznaczamy opcje Shortcut.txt . Po tej operacji proszę kliknąć opcję Scan i poczekać cierpliwie. Po chwili otworzą się trzy okna w notatniku: FRST.txt , Addition.txt oraz Shortcut.txt, a także komunikat informujący o zakończeniu procesu skanowania. Raporty te zostaną także zapisane automatycznie na pulpicie (lub tam, skąd uruchamiany był FRST).
Zawartość tych plików należy przedstawić na forum do analizy.
Uwagi dla użytkowników
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
Wiele osób sądzi, iż podstawą do zwalczania wirusów jest znajomość narzędzi, jakimi się posługujemy przy naprawianiu systemów, a to jest oczywista nieprawda. Znajomość samych komend do dowolnego narzędzia nie skutkuje jednocześnie tym, że ktoś może pomagać usuwać szkodliwe wpisy, ponieważ sekret tkwi nie w samych komendach, ale w analizie raportu z systemu. Większość narzędzi da się poinstruować aby zrobiły dokładnie tę samą robotę. Porównując - co z tego, że wiem do czego służy skalpel, skoro nie mam pojęcia co mam nim wyciąć?
Jeśli jednak ktoś chce spróbować, niech przynajmniej czyni to pod okiem i za akceptacją osoby, która wie co i jak usuwać!
![Exclamation :!:](./images/smilies/icon_exclaim.gif)
Skrypty te konstruowane są indywidualnie zawsze i w każdym przypadku. To, co ma za zadanie pomóc na jednym systemie, może w innych okolicznościach innemu systemowi zaszkodzić, stąd absolutnie niepożądane jest uruchamianie cudzych instrukcji.
Proszę wygenerować własne raporty, założyć własny temat i poczekać aż ktoś je przeanalizuje i poda nam skrypt odpowiedni dla naszego systemu!